piątek, 29 stycznia 2016

Waga po ciąży

Ile będę ważyć po ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Często przejmujemy się tym, że nie wrócimy już do dawnej wagi, że stracimy naszą dobrą sylwetkę. Nie powinnyśmy sobie jednak zaprzątać tym głowy. Cieszmy się przyszłym macierzyństwem i narodzonym dzieckiem.


Oczywiście istotne jest to, aby w okresie ciąży nie pofolgować sobie zbytnio z jedzeniem. Powinnyśmy dbać, aby nasza dieta była zbilansowana i zdrowa. Unikajmy słodyczy czy kalorycznych przekąsek i róbmy to nie tylko ze względu na naszą sylwetkę, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie naszego dziecka.

Kobieta w ciąży, jak i ta karmiąca piersią, powinna zwracać szczególną uwagę na to co je. Nie zaszkodzą nam jednak drobne przyjemności w postaci słodyczy raz na jakiś czas, zwłaszcza wówczas, gdy dbamy o to by nie zabrakło nam codziennego ruchu.

W okresie ciąży nasza waga wzrośnie o kilkanaście kilogramów. Na jej zwiększenie składa się kilka elementów, takich jak waga dziecka, piersi, płyny owodniowe, powiększona macica, łożysko. Przyrost tkanki tłuszczowej nie powinien być większy niż 3,5 kg. Jest to zapas przeznaczony na okres karmienia piersią.

To właśnie karmienie piersią jest idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów po ciąży. Nie dość, że jest to doskonały sposób karmienia dziecka, gdyż zapewnia mu wszystkich niezbędnych składników, to pomaga młodym mamą w powrocie do dawnej wagi. Kobieta karmiąca w ciągu dnia spala dodatkowo od 200 do 500 kalorii. Dzięki karmieniu zapewniamy swojemu dziecku wszystko co najlepsze w pokarmie, ale i bez wysiłku, a wręcz z przyjemnością, spalamy zbędne kilogramy.

W pierwszym tygodniu po porodzie, nasze ciało straci na wadze około 8 kg. Związane jest to z wagą dziecka, łożyskiem, płynami ustrojowymi itp. W kolejnych miesiącach za bezpieczne tempo utraty wagi ciała uznaje się 1-2 kg miesięcznie. Pamiętajmy, że po porodzie nie powinnyśmy stosować drastycznych diet, ani wykonywać intensywnych ćwiczeń. Najważniejsze jest, aby nasze ciało powoli doszło do siebie.

Ja w czasie ciąży przytyłam 17 kg, a więc osiągnęłam górną granice normy. Dzięki ćwiczeniom i diecie sukcesywnie z miesiąca na miesiąc tracę zbędne kilogramy. Po porodzie moja waga zmalała o 7 kg, a w przeciągu kolejnego miesiąca o około 3 kg. Aby wrócić do wagi sprzed ciąży zostało mi do zrzucenia 7 kg. Dziś mija już 6 miesięcy od urodzenia mojej córeczki, a waga pokazuje upragnione 60kg! Przez cały ten okres karmiłam dziecko piersią, dbałam o to co jem, ćwiczyłam i dużo spacerowałam. Może dla niektórych z Was 6 miesięcy to zbyt długi okres czasu, ale pamiętajmy, że w czasie ciąży przybierałyśmy na wadze przez 9 miesięcy i musi minąć równie dużo czasu, aby do dawnej wagi powrócić.

Ja jestem zadowolona z efektów. Jednak nie zaprzestaje dbać o wagę swojego ciała. Mam w planie zrzucić jeszcze około 3 kg, tak aby w lato bez kompleksów pokazać się na plaży w bikini!

A czy Wam udało się osiągnąć upragnioną wagę po ciąży?
1 komentarz:

  1. O tak, zdecydowanie jestem zadowolona ze spadku wagi po swoim maleństwie! Moja waga jest taka sama jak przed ciążą. Jedynie moje bioderka się trochę rozeszły i zmagam się jeszcze z oponką na brzuszku. Ale wykonuje różne ćwiczenia i unikam słodyczy oraz pije dużo wody, żeby wyrzeźbić troszke brzuszek :)
    Zapraszam do :)
    siebie.http://mlodamama24h.blogspot.com/?m=1

    OdpowiedzUsuń