czwartek, 11 lutego 2016

Bezpieczna zabawa to podstawa

Zabawki, czym bez nich byłby świat malucha? Kolorowe, grające, grzechoczące, migające, czego to one dziś nie robią. Jaką zabawkę wybrać dla najmłodszego malucha? Która będzie dla niego bezpieczna?


Wchodząc do sklepu z zabawkami nie jeden rodzic może dostać zawrotów głowy. Ilość i różnorodność dostępnych na dzisiejszym rynku zabawek jest ogromna. Mamy więc w czym wybierać. Jednak w szale zakupów nie możemy zapomnieć o tym, że nasz wybór powinien być dokładnie przemyślany.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy wybrana przez nas zabawka posiada atesty i jest bezpieczna dla dziecka. W zasadzie jest to priorytet jakim powinniśmy się kierować podczas takich zakupów. W końcu bezpieczeństwo naszego malucha jest dla nas najważniejsze. Jednak co oznaczają tajemnicze skróty na kolorowych opakowaniach? Pokrótce opisze Wam kilka najczęściej spotykanych atestów:
Jest to certyfikat, który powinny posiadać wszystkie zabawki na terenie Unii Europejskiej. Nie jest on jednak nadawany przez zewnętrzne instytucje, ale przez producenta, który na własną odpowiedzialność oświadcza, iż jego produkt spełnia wymagane dyrektywy bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i ochrony środowiska.

To norma europejska określająca wymogi bezpieczeństwa m.in. dotyczące właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek, określa materiały łatwopalne, które są zakazane w produkcji zabawek.
Certyfikat badania typu WE potwierdza, że zabawka spełnia wymogi prawa Unii Europejskiej. Certyfikat ten wystawiany jest przez niezależną od producenta instytucję.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny oznacza, że zabawka przeszła pomyślnie testy przeprowadzone przez specjalistów w zakresie bezpieczeństwa.

Certyfikat TUV Rheinland PROOF gwarantuje, że do produkcji i malowania zabawki wykorzystane zostały bezpieczne substancje.
Świadczy o bezpieczeństwie zabawki i potwierdza, że jej produkcja była zgodna z normami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi.


Symbol informujący nas o minimalnym wieku dziecka jaki musi osiągnąć, aby móc bawić się daną zabawką.

Jak widać certyfikatów i symboli określających atesty jest multum. Nie sposób opisać je wszystkie, jednak warto zapamiętać te najważniejsze. Tak więc podczas zakupów pamiętajmy, aby wybierać zabawki dostosowane do wieku dziecka, sprawdzać czy zabawka ma chociażby certyfikat CE, zapoznać się dokładnie z instrukcją na opakowaniu i upewnić się czy drobne elementy w zabawce nie ulegną odczepieniu.

Pamiętajmy, że najlepsza zabawka dla naszego dziecka to ta, która jest bezpieczna!


1 komentarz:

  1. zgadzam się w stu procentach, poza tym warto uświadamiać ludzi o znaczeniu tych symboli. Ja sama nie wiedziałam kiedyś co oznaczają poszczególne z nich ;)

    OdpowiedzUsuń