piątek, 12 lutego 2016

Zabawę zacząć czas!

Kolorowe, małe, duże, pluszowe, plastikowe. Zabawki, główny i nierozłączny atrybut dzieci. To dzięki nim maluchy przenoszą się do świata bajek, dzięki nim rozwijają swoją wyobraźnie, poznają otaczający świat, uczą się i bawią. Rodzice często zadają sobie pytanie, które zabawki zainteresują niemowlaka i co kupić, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto?
Tak naprawdę w pierwszych miesiącach życia dziecka zabawki nie będą odgrywać dla malucha znaczącej roli. Nie będzie on mógł ich złapać ani trzymać. Nie oznacza to oczywiście, że ma leżeć w pustym i cichym łóżeczku. Wręcz przeciwnie im więcej bodźców mu dostarczymy tym lepiej. Co więc kupić dla dziecka, które ma od 0 do 3 miesięcy? Możesz zaopatrzyć się na przykład w projektor, który będzie wyświetlał kolorowe obrazki na ścianach pokoju i jednocześnie spełniał rolę lampki nocnej. Wszelkiego rodzaju grające zabawki są również jak najbardziej mile widziane. Spokojna, klasyczna muzyka lub ciche, łagodne kołysanki wpłyną na rozwój zmysłu muzycznego dziecka i pomogą mu się uspokoić oraz zasnąć. Dobrym pomysłem będzie również karuzela zawieszona nad łóżeczkiem dziecka, której poruszające się elementy pobudzą rozwój wzroku dziecka, a różnorodne kolory wpłyną na sprawniejsze rozróżnianie barw.Dla młodego niemowlaka ciekawym przedmiotem mogą okazać się również kontrastowe, czarno-białe obrazki. W sklepach można dostać książeczki tego typu lub karty, które mogą być zawieszone nad łóżeczkiem. Niemowlę w początkowym okresie życia nie rozróżnia barw, jego możliwości spostrzegania i koncentracji wzroku są niewielkie. Dlatego proste i kontrastowe obrazki stanowią dla niego wyrazisty bodziec, dzięki któremu trenuje on skupienie uwagi i wodzenie oczami.Gdy maluszek troszkę podrośnie i przekroczy trzeci miesiąc życia idealnym pomysłem będzie zakupienie maty edukacyjnej. Tego typu zabawka ma wiele zalet dla rozwoju dziecka. Zawieszone nad głową kolorowe przedmioty, wiszące na tyle blisko, że dziecko może do nich dosięgnąć pomogą maluchowi odkryć zdolność chwytania. Doskonale ułatwią również ćwiczenie koordynowania ruchów oraz wpłyną na naukę zależności przyczynowo - skutkowej. Uderzając, kopiąc oraz chwytając pluszowe, plastikowe, grające czy grzechoczące zabawki dziecko zacznie powtarzać pewne czynności, które do tej pory robiło przypadkowo. Takiego typu zabawy są również początkiem logicznego myślenia.


Dziecko, które osiągnęło już czwarty miesiąc życia powoli rozwija zdolność chwytania. Na początku są to nieporadne próby złapania i utrzymania w dłoni przedmiotów. Jest to doskonały moment na zakupienie dla malucha zabawek, które będzie mogło unieść i przytrzymać. Najlepsze będą tu pluszowe i miękkie grzechotki, które są o wiele lżejsze niż plastikowe, dzięki czemu maluch nie uderzy się nimi i łatwiej będzie mu je utrzymać. 

Niemowlę z miesiąca na miesiąc coraz bardziej zaczyna interesować się otaczającym światem. Zauważa coraz więcej rzeczy i elementów. Dobrym pomysłem będzie zakupienie również zabawek, które grają, śpiewają i migają. Na pewno zainteresują one dziecko, a kolorowe, migające przyciski z czasem sprawią, że niemowlę samo zacznie je dotykać i zrozumie, że aby zabawka grała trzeba ją nacisnąć.Około 5-6 miesiąca warto również pomyśleć nad zakupieniem dla dziecka gryzaka, który nie dość, że przyniesie ulgę ząbkującemu maluchowi, to również może stanowić źródło zabawy.Tak naprawdę wraz z wzrostem i rozwojem niemowlaka musimy rozwijać jego świat zabawy. Dostarczajmy naszym dzieciom przedmiotów, które pozwolą im poznawać świat, nauczą ich prostych czynności i pomogą w trenowaniu i koordynowaniu codziennych zachowań. Niech zabawa stanowi dla nich metodę nauki i rozwoju!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz