środa, 10 lutego 2016

Witaj w domu bobasie!

To ten dzień! W końcu nadeszła ta chwila, na którą cała rodzina czekała przez 9 miesięcy. Młody, nowy człowiek pojawił się na świecie. Jest taki bezbronny i niewinny. Wszyscy się nim zachwycają. Kobieta z wielką niecierpliwością czeka na moment kiedy będzie mogła wyjść ze szpitala. Zwykle, jeśli rodziłyśmy siłami natury, następuje to 2-3 dni po porodzie.

Jak powinnyśmy się przygotować na ten wyczekiwany moment, tak aby nic nas nie zaskoczyło? Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby mieć czyste ubranie na wyjście ze szpitala dla siebie i malucha. Tego dnia Twoje nowo narodzone dziecko pierwszy raz zetknie się ze świeżym powietrzem, dlatego ważne jest, aby jego ubranko było odpowiednio dostosowane do warunków panujących na zewnątrz. Przyjęta jest zasada, że nakładamy na dziecko o jedną warstwę ubrań więcej niż na siebie. Warstwą tą może być kocyk lub rożek dla niemowląt. Nie zapominajmy o nałożeniu czapeczki na główkę dziecka.

Przed wyjściem ze szpitala nakarm malucha. Wówczas podróż do domu na pewno minie spokojnie. Sprawdź razem z mężem, czy fotelik dziecka jest prawidłowo zamontowany. Pamiętaj, aby podczas jazdy ani na chwilę nie wyjmować z niego noworodka.

Poród i pobyt w szpitalu to stresujące przeżycie dla każdej kobiety, dlatego na pewno poczujesz ulgę, gdy przekroczysz próg domu. W końcu możesz położyć maluszka do wcześniej przygotowanego łóżeczka. Teraz najważniejsze jest, abyś odpoczęła i doszła do siebie po porodzie. Zadbaj o to by w domu był ktoś do pomocy, jeśli nie mąż to mama, siostra lub teściowa. Teraz dla Ciebie najważniejszy powinien być odpoczynek i dziecko. Zajęcia domowe, przygotowanie obiadu, zakupy czy porządki to teraz zadania, z których ktoś powinien Cię wyręczyć.

Pierwszy dzień noworodka w domu to także pierwsza kąpiel. Dla wielu rodziców jest to stresujące wydarzenie. Bądźcie jednak spokojni, a wszystko pójdzie dobrze. Gdy nie jesteście zestresowani to i dziecko będzie zrelaksowane. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę około 37 stopni. Przed włożeniem noworodka do wanienki przygotuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy. Rozłóż ręcznik, wyjmij czystą pieluszkę i ubranko. Po kąpieli nawilż skórę dziecka kremem delikatnie masując jego ciało.

Następnie nakarm noworodka i ululaj go do snu. Gdy już zaśnie i Ty odpocznij po tym ciężkim dniu. Zjedz kolację, połóż się do łóżka i zrelaksuj. Korzystaj z tej chwili spokoju.

Abyś byłą spokojna, że o niczym nie zapomnisz przygotowując dom na przywitanie nowego członka rodziny, zamieszczam poniżej listę rzeczy, które są niezbędne. Mam nadzieje, że pomoże Ci ona w przygotowaniach. Powodzenia!


2 komentarze:

  1. Heej! świetny blog szkoda że kiedy ja byłam w ciązy takiego nie mogłam znaleźć :D sama teraz założyłam bloga i jeśli to nie problem to zapraszam http://kubuslove.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hejka! Dziękuje za komentarz :) Powodzenia w pisaniu własnego bloga. Pozdrawiam!

      Usuń